Macie ochotę na piękne widoki i lekki trekking w południowej Szwajcarii?
A może chcielibyście zobaczyć ciekawe szczyty, które nie dadzą wam za mocno w kość, za to wynagrodzą panoramami jak z bajki?
Monte Tamaro ma coś dla każdego i robi absolutnie piorunujące pierwsze wrażenie, a z każdą kolejną minutą robi się już tylko coraz lepiej. Jeśli do cudownych widoków dorzucicie sobie niewielką jak na Szwajcarię cenę za wjazd, tor saneczkowy i zacną tyrolkę, ścieżkę rowerową, paralotnię i park wodny przy dolnej stacji kolejki, to już chyba brzmi jak plan, prawda?
Poznajcie zatem Monte Tamaro.
Dojazd
Dojazd raczej nie powinien sprawić problemów. Miejscowością, do której musimy dotrzeć jest Riviera Bironico położona w kantonie włoskojezycznym Ticino.
Jeśli zamierzacie przyjechać pociągiem, czeka was raptem niespełna 10 minutowy spacer do dolnej stacji kolejki. Oczywiście wszystko zależy skąd dojeżdżacie i jak zwykle polecam rezerwacje biletów z wyprzedzeniem lub polowanie na niewielką pulę biletów supersaver w bardzo korzystnych cenach. Niestety na te drugie trzeba mieć ciągły ogląd i może się okazać, że wybrane godziny połączeń dla biletów będą niekorzystne. Warto jednak się rozglądać, bo ceny są rzeczywiście naprawdę atrakcyjne.
Jeśli przyjedziecie autem na miejscu znajduje się parking. Kilka miejsc parkingowych znajduje się tuż przy wjeździe na kolejkę gondolową. Najpewniejszym miejscem do parkowania jednak będzie duży, płatny parking obok parku wodnego. Opłata wynosi 1 CHF/godz. (max. 5 CHF). Na trasie są dość jasne oznaczenia i nie powinno sprawić wam problemu trafienie do miejsca docelowego (poza tym sama miejscowość jest dość malutka). Tuż obok dolnej stacji kolejki znajduje się park wodny Splash and Spa, więc warto mieć na uwadze zarówno oznaczenia na Monte Tamaro, jak i Splash and Spa. W Szwajcarii jeśli nie macie nawigacji polecam ściągnięcie mapy google maps offline, by nie płacić zbędnie za używanie internetu.
Kolejka Gondolowa
Kolejka Gondolowa jedzie około 15 minut na górę i jak na szwajcarskie standardy jest dość tania. Bilet w dwie strony dla dorosłego kosztuje około 31 CHF, w jedną stronę 22 CHF. Płatność możliwa zarówno gotówką, jak i kartą. Pomiędzy górną a dolną stacją znajduje się jeszcze stacja pośrednia, gdzie dzieciaki i dorośli mogą wyszaleć się w parku linowym. Gondole są dość niewielkie, a wewnątrz miejsca siedzącego starczy dla około 4 osób. Od marca do czerwca kolejka gondolowa czynna jest w godzinach 8 – 17:30 (ostatni zjazd o 17:00). W wyższym sezonie otwarta jest pół godziny dłużej. Psy jak najbardziej mile widziane. Zarówno przy górnej jak i dolnej stacji kolejki znajdziemy bezpłatne toalety w stanie zadowalającym. Link do strony zawierającej najbardziej aktualny cennik znajdziecie na dole artykułu (ja byłam w 2024, więc wielkich zmian być nie powinno).

Z widokami na alpejskie szczyty
Na górnej stacji kolejki uwagę zwraca punkt widokowy. Jest on dość charakterystyczny i oblegany – nie ma się jednak co dziwić! Panorama gór rozciągająca się z tego miejsca zachwyca niejednego. Na samym punkcie widokowym nie dostrzegłam tablicy, co konkretnie na horyzoncie widać, ale stoi ona dumnie przy wyjściu z górnej stacji kolejki. Jeśli chcemy się pobawić w zgadywanki warto zrobić sobie jej zdjęcie i oglądać panoramę z punktu widokowego.

Atrakcje przy górnej stacji kolejki
Już wysiadając na górnej stacji kolejki gondolowej zauważycie, że to nie byle jakie miejsce. Pierwsze co da się dostrzec to z pewnością grupy paralotniarzy, dla których góra stanowi nie lada gratkę. Dalej uwagę zwraca naprawdę nieźle wyglądająca tyrolka o zacnym przyśpieszeniu i tor saneczkowy. Zjazd na tyrolce kosztuje 8 CHF, zaś skorzystanie z toru saneczkowego to 5CHF za osobę za jeden zjazd. Zjeżdżać można osobno i w parach. Plecak nie stanowi problemu, nawet jeśli podróżujemy solo można zostawić go w miejscu do tego przeznaczonym. Niedaleko górnej stacji kolejki znajdziemy też kilka rzeźb, ławeczki do posiedzenia, restaurację z pięknym widokiem i oryginalny punkt widokowy, który nie będzie wymagał od nas praktycznie żadnego wysiłku. Jest to najlepsze miejsce do zaobserwowania przepięknej panoramy gór, z której zaobserwować można nawet Matternhorn. Nawet jeśli nie chcemy wędrować po górach, warto przejść się po terenie, ponieważ jest to dość ciekawa kompozycja atrakcji dla dużych i małych.
Dla zainteresowanych parkiem linowym na stacji pośredniej- wejściówki proponowane są zarówno dorosłym, jak i dzieciom w cenach odpowiednio 46 CHF i 14-23 CHF (cena waha się w zależności od wybranej trasy). Park czynny jest od 9 do 14:30 w niskim sezonie (trasy dla dzieci czynne są godzinę dłużej do 15:30), zaś w wysokim sezonie park czynny jest godzinę dłużej.

Tor saneczkowy stanowi tu nie lada atrakcję. Pięknie położony, z widokami zapierającymi dech w piersiach i niezbyt szybki (chociaż miejscami można się zdziwić i wykrzyczeć z wrażenia). Stanowi idealną atrakcję naprawdę dla każdego, a najbardziej zachęcająca jest tutaj cena. 5 CHF w szwajcarskich standardach to tanio (ogólnie będąc w tym kraju polecam przestawić myślenie na franki).
Nawet jeśli po górach nie chodzimy, to jest to mega przyjemne miejsce do posiedzenia, wyciszenia się i relaksu! Połacie trawy, ławeczki, cisza i spokój – warto to wykorzystać nawet jeśli Monte Tamaro zwiedzamy niezbyt aktywnie. Dla mnie samą rozrywkę stanowiło podglądanie paralotniarzy, bo paralotnię całym sercem po prostu kocham!

Wejście na Monte Tamaro
Dla góromaniaków Monte Tamaro stanowi fajne miejsce na spacer. Jest to trekking w mojej ocenie łatwy, prosty i przyjemny. Trasa od górnej stacji kolejki na górę i z powrotem zajmuje około 3 godziny i 10 minut. Po drodze nieco się zmęczymy, miniemy punkt widokowy na górze Manera i pocieszymy widokami wokół nas. Miejscami mogą czekać na nas tunele, punkt widokowy z restauracją z widokiem na pięć gwiazdek i jeśli mamy szczęście dzikie zwierzęta – świstaki lub kozice górskie, których ślady bytu są po drodze dość ewidentne. To co może zaskoczyć to śnieg, nawet na początku czerwca. Utrzymuje się on na górze stosunkowo długo.




Ciekawe szlaki wokół Monte Tamaro
Spragnieni więcej gór? Nie ma problemu! Na Monte Tamaro szlaki górskie się przecież nie kończą. Wokół jest mnóstwo naprawdę ciekawych miejsc do zobaczenia, a poniżej podaję te bardziej popularne i warte odwiedzenia.
Monte Tamaro - Monte Lema
Czyli opcja dla bardziej wytrzymałych turystów. Przepiękna trasa widokowa wiodąca ze szczytu Monte Tamaro (1 960 m n.p.m.) na szczyt Monte Lema (1482 m n.p.m.) to nieco ponad 9 – kilometrowy szlak zajmujący średnio około 4- 4,5 godziny. W trakcie wędrówki pokonacie 400 m przewyższenia pod górkę i 700 m w dół. Z Monte Lema kursuje kolejka gondolowa, która zabierze was na dół do miejscowości Miglieglia (niestety do miejscowości transport wyłącznie autobusowy, pociągi tam nie kursują). Alternatywnie schodzić można również szlakiem zielonym dodającym nam 2 dodatkowe godziny na nogach.
Alpe Foppa - Alpe di Neggia
Trasa w miarę łatwa i prosta, krótsza niż jej poprzedniczka. Całe przejście to około 6,5 km, a czas szacuje się na około 3 godziny. Alpe Foppa osiągniecie po prostu wjeżdżając na szczyt kolejką gondolową Monte Tamaro z Rivera Bironico. Będzie trochę pod górkę i trochę z górki, ale dość umiarkowanie. Po drodze rozciąga się wspaniały widok na spore jezioro Lago Maggiore i miasteczko Locarno. Droga wiedzie przez Monte Tamaro, więc dla tych, co szczyt chcą zdobyć jest to miłe wydłużenie trasy. Koniec szlaku znajduje się przy drodze, przy której łatwo złapiecie autobus. Przy Alpe di Neggia znajdują się również toalety, parking i mały sklepik.
Alpe Foppa - Alpe Duragno
Krótka trasa ciesząca oko. Zajmuje ona około 1 godzinę trasą najprostszą koło La Costa di Mugia. Jest to dobra opcja na spacer z dziećmi, ponieważ przewyższenie na trasie nie sięga nawet 130 metrów a do przejścia mamy jednie 2,4 km. Do Alpe Duragno można również dostać się przez górę La Manera i Bochetta di Campo – trasa zajmie około 2 godziny (4km) z umiarkowanym przewyższeniem ponad 300 m.
Alpe Duragno będzie fajnym miejscem do schodzenia w dół w stronę Piano di Mora (miejsca, gdzie znajduje się pośrednia stacja kolejki) oraz do Rivera Bironica. Jak daleko wyniesie nas ta droga? Poniżej znajdziecie kilka najprostszych wskazówek.
Alpe Duragno – Piano di Mora – trasa mierzy 2 h i 4,5 km w nogach, około 500 m różnicy wysokości w dół.
Alpe Duragno – Piano di Mora – dolna stacja kolejki Monte Tamaro – trasa to mniej więcej 3h wędrówki i 8,5 km, jednak jest tu spora różnica wysokości – około 1000 m różnicy w dół.

Przydatne informacje
Jeśli chcemy spędzić na górze trochę czasu i skorzystać na spokojnie z atrakcji warto wybrać się na Monte Tamaro najwcześniej jak się da. Mnie sam zjazd torem saneczkowym w grupie przyjaciół zabrał dobrą godzinę zabawy. Miło więc być tam nieco wcześniej i nie spoglądać na zegarek co chwila.
Na górze spotkałam oznakowanie “Uwaga na węże”, więc dobrze jest mieć baczenie na to gdzie stawiamy stopy.
Być może jest to oczywiste, jednak warto wiedzieć, że w Szwajcarii w przypadku wszelkich górskich wypadków akcja ratunkowa jest okrutnie droga, a służba zdrowia płatna. Warto więc przed wycieczką w góry wykupić dodatkowe ubezpieczenie.
Parkowanie w Szwajcarii bywa złudne – lepiej upewnić się, że samochód jest bezpiecznie zaparkowany, niż zostawić go na dziko. Nieraz w tym kraju widziałam mandaty za parkowanie lub odholowanie auta, więc warto poświęcić temu uwagę.
Jeśli interesuje was park wodny Splash and Spa, to opcji cenowych jest kilka. Standardowy bilet dla dorosłego kosztuje 31 CHF (w dni robocze, w weekendy zapłacimy już 35 CHF) za 2 godziny zabawy. Park oferuje kilka możliwości wejścia – 2 godziny, 4 godziny, cały dzień i co ciekawe bilety “wieczorowe” od godziny 17:00 (idealne na odpoczynek po całym dniu wędrówki – zwłaszcza, że to najtańsza opcja). Jest też sporo opcji cenowych dla rodzin z dziećmi, więc warto zajrzeć w cennik (link na dole strony). Park czynny jest od 11:00 – 20:45 i oferuje nie tylko baseny, zjeżdżalnie i jacuzzi, ale i ofertę SPA.
Chcecie poszaleć na paralotni? Taka przyjemność na Monte Tamaro kosztuje od 220- 270 CHF (plus bilet na kolejkę gondolową). Nie jest to atrakcja tania, ale zdecydowanie kusząca. Kursy wykonuje firma FlyTicino – link do ich strony internetowej znajdziecie na dole.
W Szwajcarii często lepiej niż aplikacje mapy.cz działa szwajcarska wersja nazwana SchweizMobil (Switzerland Mobility), gdzie znajdziecie trasy zarówno na trekking, jak i rower. Aplikacja może działać offline, co jest ogromnym ułatwieniem, jest bardziej szczegółowa i na bieżąco aktualizowana (co ważne jest przede wszystkim przy zamkniętych okresowo lub stale odcinkach szlaków).
W restauracji przy górnej stacji kolejki posiłki wydawane są od 12:00 do 16:00. Ceny nie powalają ani taniością ani drożyzną, a słoneczny taras z pięknym widokiem zachęca, więc może jednak jesteście głodni?
Przydatne linki
koleje szwajcarskie – www.sbb.ch
Monte Tamaro – www.montetamaro.ch/en/timetable-and-prices/cableway/
Splash and Spa – www.splashespa.ch/en/prices/
FlyTicino paralotnia – www.flyticino.ch/en/prices/
parking – pinezka – https://maps.app.goo.gl/vJhAy7eLGkfb2DHs9